PC FAND - databáze pro každého
Tisk na síťovou tiskárnu pod Win NT / 2000 / XP
Základy tisku z PC FANDu
Kódování diakritiky
FANDINST - parametry tiskáren
UFAND 4.2 a výstup pro tiskový manažer
Tisk pod WINDOWS tisk článku

Fand - Technická podpora/ Tisk 17.7.2002

Občasné kolize při tisku vznikají pravděpodobně z toho důvodu, že PC FAND tiskne přímo na "fyzický" port, čímž se rozumí přerušení INT 17. Tento způsob tisku však za určitých okolností může systému Windows "vadit", neboť ten si nárokuje veškeré zdroje počítače pro sebe. Zkušenosti z praxe ukazují, že mnoho podivných stavů zmizí, pokud se z PC FANDu tiskne na tzv. "logický" port. Interně to vypadá tak, že výstup pro tiskárnu se posílá do souboru se jménem LPT1 (LPTx) jehož přesměrování na odpovídající tiskárnu si již zajistí operační systém ve své režii.

Tisk na logický port je podporován od verze PC FANDu 4.2. a navíc přináší i možnost tisku na porty LPT4-9, pokud jsou podporovány na úrovni oper. systému.
Tiskárna je připojena přes USB

Tisk na síťovou tiskárnu

DOS programy včetně FANDu většinou neumí směrovat tisky na tiskárny podle jejich systémového či síťového jména (\\NázevServeru\NázevTiskárny), se kterým pracujeme např. při instalaci tiskárny v ovl. panelech. Tyto programy umí tisknout pouze na porty LPT1,LPT2,... Síťová tiskárna musí být na tyto porty přiřazena, na což se většinou používá termín "mapování". Je to podobná činnost jako když se mapují pevné disky či jejich adresáře. Např. mapování síťových tiskáren v sítích Novel provádí známá utilita CAPTURE.

Ve Windows je to podle verze. Pod Win95/98 se portům říká "zásuvka" a mapování se provádí jako "připojení zásuvky" nebo "Zachytávat port tiskárny". Viz. Windows 95/98. Pod Win NT/2000/XP se mapování provádí příkazem NET USE, viz. Windows XP.

Některé tiskárny "neumí" tisk z DOSu nebo ho umí pouze z DOSu pod Windows.

Zejména v poslední době se na trhu objevují tiskárny, které již "neumí" tisk z DOSu, přesněji řečeno tisk v textovém režimu. To znamená, že tiskárna již neobsahuje znakové sady, nebo jsou její možnosti v tomto směru silně omezeny.

Důvodem, proč se objevily na trhu je zřejmě masívní rozšíření WINDOWS, které již k tisku textový režim nepotřebují. Důvodem, proč je uživatelé kupují, bývá jejich nižší cena.

Často ani prodejce tiskárny tyto (docela podstatné) parametry tiskárny nezná nebo různě "mží", aby prodal. Uživateli pak mohou nastat různé problémy při tisku z DOS-programů, nejen z PC FANDu.

U některých tiskáren řeší výrobce tuto situaci tak, že WINDOWS-driver pro tuto tiskárnu umí emulovat tisk z DOSu. To znamená, že tiskárna sice tiskne z DOSu, ale jen pod WINDOWS. Takový driver musí:

  1. odchytit znaky a řídící sekvence, které DOS-program vysílá na tiskový port
  2. převést je do tiskového formátu WINDOWS
  3. tisknout přes tiskový port na tiskárnu

Je zřejmé, že to je obecně docela náročná činnost a proto to také nemusí vždy dobře dopadnout. Typickým příkladem jsou, podle našeho názoru, tiskárny HP DJ 710,720. Řešení existuje.

Jak ověřit, že tiskárna opravdu netiskne z DOSu?

Nejprve si ověřte, že tiskárna je zapnuta a správně připojena k PC. Problém může být i v portu nebo v kabelu. Např. pokud lze tisknout z prostředí WINDOWS, je tiskárna zřejmě připojena dobře.

Ukončete WINDOWS a přejděte do DOS-režimu(Vypnout,Restartovat v režimu MS-DOS).
Nyní zkuste z libovolného DOS-programu vytisknout jednoduchý textový soubor, třeba CONFIG.SYS. Lze to i z příkazové řádky příkazem

TYPE CONFIG.SYS > PRN

Možnosti řešení:

  • Pokud tiskárnu opravdu nelze přinutit žádným způsobem (viz dále) k rozumnému tisku přímo z PC FANDu (nebo neumí diakritiku), nezbývá než vyměnit tiskárnu za jinou nebo zkusit Tiskový manažer pro Win..
    Podpora pro tisk z tiskového manažeru je plně integrována do PC FANDu 4.2, ale je možné ho použít i z nižších verzí PC FANDu (i z jiných DOS-programů). Tiskový manažer sice něco stojí, viz. ceník, ale jeho instalace i použití je jednoduché.
  • Na tiskárnu lze tisknout z DOSu jen přes WIN-driver, což nemusí být na první pohled patrné, nastavuje se v instalaci tiskárny pro WINDOWS. Při tisku z FANDu se dějí různé podivnosti: tisk se trhá na několik stran, netiskne do konce, apod. Důvodem může být i to, že PC FAND tiskne přímo na port přes INT17h. Řešením je zkusit tisk přes "logický"port, který je podporován od PC FANDu 4.2
  • Převod textu do formátu RTF. V sekci "Ke ztažení" je k dispozici převodník textového formátu FANDu na RTF. Ten lze pak tisknout (i upravovat) pod libovolným text. editorem, který umí RTF. Převodník TXTnaRTF je vhodný pro jednodušší sestavy.

přidat komentář